Головна Оріхівський край Яснополянський старостинський округ

Олег Михайлович,

виконуючий обов'язки старости

сіл Ясна Поляна та Трудооленівка

Яснополянська сільська рада утворена в 1964 році. У грудні 2016 року ввійшла до складу Комишуваської об'єднаної територіальної громади, ставши старостинським округом Комишуваської селищної ради.

Виконання обов'язків старости здійснює колишній Яснополянський сільський голова за адресою: 70512, провулок Жовтневий, 10 с. Ясна Поляна, Оріхівський район, Запорізька область.

До старостинського округу входить 2 населених пункти, площа яких – 376.30 га, а саме: с. Ясна Поляна, с. Трудооленівка.

Кількість населення на 01.01.2011 року - 575 чоловік, дворів – 226.

Ясна Поляна – село, центр округу. Розташована за 50 км від районного центру.

Населення станом на 01.01.2011 року складає 502 чоловік, кількість дворів – 185.

День села святкується 19 вересня

На території Ясної Поляни знаходяться одне поштове відділення, 2 підприємства торгівлі, 14 фермерських господарств, 40 одноосібників.

Сьогодні в селі Ясна Поляна одна загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа (вчителів - 17 , учнів - 107), одна сільська бібліотека, один фельдшерський пункт (два працівника), один сільський будинок культури ( один працівник).

Село Ясна Поляна засноване в 1837 році вихідцями із села Жеребець (нині Кірове). До 1964 року називалось Копані-2, бо виникло воно на чумацькому шляху в степовій глибинці на перехресті трьох доріг в шістдесяти кілометрах від обласного центру, в двадцяти двох кілометрах від залізниці і в сорока п’яти кілометрах від автомобільного шляху «Харків – Сімферополь», в затишній лощині пагорба, висотою 300 метрів над рівнем моря. Село розділяв на дві частини струмок, який в центрі села упирався в збудовану людськими руками греблю де утворював невеликий але глибокий ставок.

По обидва боки від струмка простяглась зелена толока, а далі, вздовж села, не глибокий рівчак і багато джерелець з холодною, прозорою та доброю водою. За греблею – рівчак і далі – струмок зникає в густому очереті. І тільки за селом перетворюється в річечку, яка протікає на схід і впадає в русло річки Верхня Терса. Тут і проходив чумацький шлях. Вздовж струмка колись чумаки копали так звані копанки - повноводні криниці. Вода в них була добра і підходила так близько до поверхні, що її можна було зачерпнути просто рукою. Від «копанок» і пішла назва села - Копані. Чумаки зупинялися тут, щоб напоїти волів і перепочити. Так заснувалась чумацька стоянка. Тут була корчма, де можна було поїсти, випити квасу або ж інших прохолодних напоїв. Пізніше поступово із села Жеребець молоді сім’ї стали переселятись на незаймані землі. Ось тут, на розлогих степах, біля чумацької стоянки і розселилися вони. В 1869 році малиновий дзвін новозбудованої церкви сповістив околиці про нове поселення людей в «дикому полі», з адміністративним центром в с. Копані-2. А кругом нього будувались німецькі колонії: № 4, № 5, № 8, № 10 … Першими поселенцями були Мороз Хрисантій і Терещенко Аврам. Перші хати будували з глини, яку добували тут же на східній окраїні села. Хати будували всім селом і завершувалось будівництво святом. Заміс готували з глини та соломи. Дах крили очеретом та соломою. Стіни і підлогу мазали теж глиною і білували вапном. Знадвору збудовану хату підводили чорною сажею. Вікна були голубими. Хату розділяли на дві половини: житлову і господарську. Такі домівки були теплими взимку і прохолодними влітку. Витримували любу віхолу і холод наших степів. Будували хати вздовж балок, багатих на воду.

З 1876 року по 1892 рік в селі діяла церковно-приходська школа, яка була найпершим навчальним закладом в селі. Розміщалась вона у церковній сторожці. Був один клас. Навчалися чотири роки. Першим вчителем був церковний батюшка. У 1888 році на кошти заможних селян була відкрита земська школа на два класи, відділені дерев’яною перегородкою. Після 1917 року, в часи лікбезу, відкрили п’ятий клас . Сюди ходили діти з навколишніх сіл. Згодом у школі вже було п’ять п’ятих класів, поряд знаходився гуртожиток. Були вихователі. У 1934 році в селі була відкрита семирічна школа, до якої входили учні кількох сільрад (Новотроїцької, Вільнянської). У школі навчалося більше 500 учнів. Педагогічний колектив складався з 30 чоловік, 15 з яких були з вищою освітою. Навчались у три потоки.

В село Копані революція прийшла в 1918 році. В цьому ж році був створений комітет бідноти, який очолювали брати із сім’ї переселенців, по кличці «Кирейчуки».

В двадцяті роки, після війни в селі утворилася сільрада замість ревкому так звана община.

В тридцяті роки почалась колективізація. В селі Копані були створені три колгоспи: «Маяк» (куди входили хутора Ясний та Отрішки), «Червоний Прапор» і «Піонер».

Почалася Велика Вітчизняна війна. На фронт із села Копані пішло близько чотирьохсот земляків.

В листопаді 1941 року село було тимчасово окуповане німецько-фашистськими загарбниками. В цьому ж році війна більш менш спокійно прокотилася через село Копані і затихла десь на сході. У вересні - жовтні 1943 року війна знову прокотилась по селу, прогриміла під Запоріжжям і стихла десь на заході. Відступаючи, німці підірвали паровий млин, спалили вітряки, маслозавод, школу, магазини, лікарню, всі колгоспні будівлі, поля з пшеницею, житом, ячменем, вівсом і т.д. За селом розстріляли табуни коней і корів… Не повернулося з війни 162 чоловіка – наших земляків.

Після війни у 1945 році почалася відбудова школи. На відбудові школи працювали всі: учні, вчителі, жителі села… У 1956 році вдруге була відкрита середня школа. А через три роки відбувся перший випуск учнів. В 1946 році відбудували маслосирзавод, колгоспні двори і всі колгоспи об’єднали в один і дали назву «Шлях Сталіна»

Після голодомору в 1947 році, коли село було спустошене наполовину, люди почали переселятися з хуторів Ясний та Отрішки в село Копані. Село поступово стало розвиватись. Селяни займались в основному хліборобством та скотарством. Будували нове житло, ферми, кафе «Поляночка», сільський будинок культури, сільську лазню, новий магазин. Маслосирзавод перебудували під консервний завод. Колгосп перейменували в колгосп імені Ватутіна і село Копані- 2 перейменували в село Ясна Поляна.

Трудооленівка - село, розташоване за 57 кілометрів від районного центру і за 7 кілометрів від села Ясна Поляна – центру сільської ради.

Площа населеного пункту складає 96.30 га

Населення станом на 01.01.2011 року складає 73 чоловіка, а кількість дворів – 41.

День села святкується 19 вересня

На території с. Трудооленівка знаходиться 1 фермерське сільськогосподарське господарство.

телефон  64-4-34; тел./факс 64-4-34.