Головна Паспорт району

Оріхівський район створений 23 березня 1923 року згідно Постанови Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету від 20 березня 1923 року “Про адміністративно-територіальний поділ Катеринославщини” і розташований в північно – східній частині Запорізької області. На його території розташовано 60 населених пунктів, в тому числі районний центр – місто Оріхів, селище міського типу Комишуваха та 58 сільських населених пунктів, з яких: 42 села з чисельністю населення до 500 чоловік, 12 сіл - від 500 до 1000 чоловік, 1 село – від 1000 до 1500 чоловік, 3 села - від 1500 чоловік та 3 села – більше 3000 чоловік. Населені пункти району розташовані на територіях міської, 9 сільських рад та 4 територіальних об’єднаних громад.

Депутатський корпус районної ради становить 34 чоловіка, в тому числі: 11 – Опозиційний блок, 9 – Наш край, 7 - Солідарність, 4 – Батьківщина, 3 – радикальна партія Ляшка.

Районний центр знаходиться на відстані 56 км від обласного центру на лівому березі р. Конка, яка пересікає територію району з південного сходу на північний захід і впадає у Каховське водосховище.

Оріхівський район займає територію 159,8 тисяч гектарів, що становить 5,9 % від загальної площі Запорізької області.

В результаті природного та міграційного руху протягом минулого року середня чисельність наявного населення району зменшилась на 430 осіб і становила 45976 чоловік.

Основними територіальними сусідами району з північного боку є Вільнянський і Новомиколаївський райони, зі сходу - Гуляйпільський і Пологівський, з південного боку - Токмацький, з заходу – Запорізький і асилівський райони.

По території району проходить автотраса державного значення Запоріжжя - Маріуполь і залізнична дорога “Запоріжжя – 2 – Пологи” із станцією “Оріхівська”. Протікають річки: Конка довжиною 62.1 км, Мала Токмачка – 6.8 км, Жеребець – 43.7, Комишуватка – 13.6 км, Мала Комишуватка – 23.2 км, Верхня Терса – 7.6 км. Загальна площа річок становить 405 гектарів. В межах району розташовані 62 штучні водойми, (ставки) та одне природне озеро загальною площею 444 гектарів.

З урахуванням інфраструктури Преображенської територіальної громади в районі функціонує 24 заклади освіти, з яких 21 підпорядкований відділу освіти райдержадміністрації, 3 школи знаходиться в Преображенській сільській громаді (далі - об’єднана громада), опорним навчальним закладом якої є КЗ «Основа».

Мережу дошкільних закладів району складають 23 установи (з них об’єднана громада – 4 установи), в тому числі 4 у складі НВК, 17 постійно діючих закладів комунальної власності (в т.ч. об’єднана громада – 3),2 сезонних дошкільних закладів (в т.ч. об’єднана громада –1).

Інфраструктура охорони здоров’я району в минулому році була представлена КЗ «Оріхівська центральна районна лікарня», КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Оріхівської районної ради, якому підпорядковано 13 ФПів, ФАП та 12 лікарських амбулаторій, які працюють на засадах сімейної медицини, та КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Преображенської сільської ради, якому підпорядковано 4 ФПи та 3 лікарських амбулаторії, які працюють на засадах сімейної медицини.

До мережі закладів культури входять 58 закладів, в тому числі 25 клубних установ, 29 бібліотек, 3 школи естетичного виховання (музичні), краєзнавчий музей. Крім цього, протягом минулого року в районі функціонувало 7 «народних» та 3 зразкових аматорських колективи, діяло 128 клубних формувань.

2. Сільське господарство

Землекористування району складає 159,8 тисяч гектарів, з них 141 тисяча гектарів сільськогосподарських угідь ( 6,3% від загальної площі по області). В галузі агропромислового комплексу району функціонує 260 сільськогосподарських підприємств всіх форм власності в тому числі 10 приватних підприємств, 46 товариств, 193 фермерських господарства.

Станом на 01.01.2017 хліборобами Оріхівщини при середній урожайності 25,3 цнт/га зібрано 94,0 тис. тонн зернових та зернобобових культур у вазі після доробки.

В 2016 році валовий збір соняшнику становив 56,5 тис. тонн при урожайності 17,8 цнт/га.

У структурі валової продукції сільського господарства району майже 50 відсотків приходиться на тваринництво. Основними його галузями є свинарство, скотарство та птахівництво.

Станом на 01.01.2017 року поголів’я свиней в районі становить 12676 голів, або 88,0% до чисельності попереднього року, великої рогатої худоби - 412 голів, в тому числі 201 корова, що становить 106,2% (корів – 116,9%) до чисельності попереднього року. Птиці всіх видів, включаючи молодняк, налічується 1223,0 тис. голів, або 100,0% до рівня 2015 року.

В Оріхівському районі виробництвом свинини займається 5 господарств. Серед них - ТОВ «Агропромкомпанія» та ТОВ «Ніка», Ф/Г «Спайдер» та інші.

Справжнім флагманом виробництва свинини в районі є господарство ТОВ «Агропромкомпанія». Цьому господарству належить 65% всього поголів’я свиней в районі, це понад 9,7 тисяч голів. Кожна друга тонна свинини, яка реалізована в Запорізькій області, це продукція ТОВ «Агропромкомпанія».

Невід’ємною частиною тваринництва є птахівництво. Професійно птахівництвом в районі займається три господарства ТОВ «Татіс», ПП «Прилуцького», ТОВ «Агропромкомпанія». Лідером з виробництва курячого яйця в районі є ТОВ «Татіс». Керівництво господарства велику увагу приділяє переоснащенню та модернізації виробництва, приділяється достатня увага енергозберігаючим технологіям.

За 2016 рік сільськогосподарськими підприємствами району реалізовано на забій в живій вазі 6698 тонн м’яса, або 75,5% до обсягів попереднього року.

Обсяги виробництва молока склали 1292 тонн, що більше рівня попереднього року на 14,3%. За звітний період було зібрано 133,7 млн. штук яєць від птиці всіх видів, або 94,9% до обсягів 2015 року.

На підставі показників сільськогосподарського виробництва в натуральному вигляді прораховано обсяг валової продукції сільського господарства. В 2016 році обсяг валової продукції становитиме 436,4 млн. грн., або 93,7% до рівня попереднього року

 

3. Промисловість

В 2016 році промисловість району була представлена 15 підприємствами різної форми власності, в тому числі:

4 підприємств, які відносяться до машинобудівної галузі – ТОВ «Оріхівський завод сільськогосподарських машин «Агротех», ТОВ «Оріхівсільмаш», ТОВ «Виробництво підсиленої техніки», ТОВ «Запорізький експериментальний завод транспортних засобів»;

4 підприємства, які виробляють продукти харчування, здійснюють переробку зернових і зернобобових культур, – ПАТ «Оріхівський хлібокомбінат», ПП «Фірма «Езра», ТОВ «Агротех» та ТОВ «Укрлан»;

1 енергопостачальне підприємство – ТОВ «Оріхівтепломережа»,

6 підприємств, які мають різні сфери промислового виробництва – ДП «Підприємство Оріхівської виправної колонії № 88», ТОВ «Сінтез», КП «Оріхівський комунальник», ТОВ «Виробничо-торговельний дім «Будкамінь», ТОВ «Полі-Бег», ТОВ «Цяп».

В загальному обсязі реалізації промислової продукції 99,5 % становлять підприємства переробної промисловості, 0,5% - підприємства теплоенергетики. Серед підприємств переробної галузі обсяги реалізації підприємств харчової промисловості складають 29,6%, вагому частку серед яких займає ПАТ «Оріхівський хлібокомбінат», машинобудування – 43,9 %, інші – 26,5 %.

Загальна кількість працюючих на промислових підприємствах становить 1018 осіб. Середньомісячна заробітна плата на промислових підприємствах складає 3080,0 грн.

За підсумками 2016 року підприємствами району реалізовано промислової продукції на суму 358,4 млн. грн., що на 90,6 млн. грн., або 133,8% до минулого року. Збільшення обсягів реалізації промислової продукції відбулося за рахунок зростання обсягів виробництва на більшості промислових підприємств та цінового фактору на продукцію, що випускається.

 

4.Зовнішньоекономічна діяльність

Зовнішньоекономічну діяльність здійснюють сільгоспвиробники району, насамперед суб’єкти господарювання, які працюють в рослинницькій галузі (зернові та технічні культури). Мають зовнішні економічні зв’язки підприємства машинобудівної галузі району. В минулому році обсяги експорту товарів значно зменшені.

На територію району імпортується продукція побутової та комп’ютерної техніки. На ринках та в торгівельній мережі для населення району реалізуються фрукти та овочі, які привезені підприємцями з інших країн. Статистичної звітності по зовнішньоекономічної діяльності немає.

 

5. Капітальне будівництво

Оріхівський район є інвестиційно-привабливою територією для залучення вітчизняного та іноземного капіталу. Район має достатній запас трудових та природних ресурсів, позитивну динаміку розвитку сільського господарства, вільні виробничі потужності в промисловій галузі, розвинуту соціальну інфраструктуру та інше.

За підсумками 2016 року в економіку району було залучено 13 894,806 тис. грн. коштів бюджетів всіх рівнів на реалізацію соціальних проектів (з урахуванням доріг, ЄС/ПРООН та екофонду).

В 2016 році згідно постанови КМУ від 24.06.2016 № 395 (зі змінами від 31.08.2016 №605 та від 19.10.2016 № 717) було реалізовано 20 соціальних проектів на загальну суму 6218,728 тис. грн., з яких кошти субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток територій становили 5927,381 тис. грн. , сума співфінансування з районного, міського, селищного та сільських бюджетів склала 345,347 тис. грн.

Завдяки залучених коштів було здійснено:

- заміна вікон на металопластикові на 7 об’єктах дошкільних закладів та установ освіти (Нестерянська та Новотавричеська школи, Оріхівський НВК №2 (вікна та огорожа), Нестерянська музична школа, Оріхівські ДНЗ «Дюймовочка» та «Сонечко»);

- капітальний ремонт будівель та покрівлі на 7 об’єктах освіти, культури, та охорони здоров’я (Таврійська та Комишуваська (2 проекти) амбулаторії, Комишуваський та Копанівський заклади культури, Новопавлівський та Зарічненський дошкільні заклади);

- ремонтні роботи водопровідної системи на 3 об’єктах комунальної власності сільських рад (башти Рожновського в с. Мирне (2 проекти) та водопровідна мережа в с. Новоданилівка);

- інші ремонтні роботи на 3 об’єктах соціальної інфраструктури територій району (система опалення в Новоандріївському сільському будинку культури, освітлення села Мала Токмачка, капремонт приміщення Оріхівської ДЮСШ).

За рахунок коштів обласного бюджету при умові забезпечення співфінансування з районного, міського, сільських бюджетів в 2016 році реалізовано 4 проекти з 5. При цьому касові видатки становили 3476,918 тис. грн., з яких 3238,687 тис. грн. – кошти обласного бюджету. Було здійснено:

- реконструкцію водопровідної насосної станції другого підйому в м. Оріхів (завершення проекту). Касові видатки за минулий рік становили 1066,414тис. грн., з яких 1022,614 тис. грн. становлять кошти обласного бюджету, 43,8 тис. грн. – це кошти Оріхівської міської ради.

- капітальний ремонт покрівлі загальноосвітньої школи I-II ступенів № 3 м. Оріхів Оріхівського району Запорізької області. За виконані роботи було сплачено 605,340 тис. грн., з яких 500,0 тис. грн. кошти з обласного бюджету та 105,340 тис. грн. з районного бюджету на спів фінансування;

- капітальний ремонт водопроводу Ду150 по вул. Героїв Крут від вул. Водопровідної до вул. Покровської у м.Оріхів, Запорізької області». Касові видатки по проекту становили 605,019 тис. грн , з яких 535,702 тис. грн. - кошти обласного бюджету, 69,317 тис. грн. – спів фінансування з бюджету міської ради;

- капітальний ремонт водопроводу від пологового будинку до вул. Гетьмана Сагайдачного в м. Оріхів Оріхівського району Запорізької області. Касові видатки по проекту становили 168,145 тис. грн , з яких 146,371 тис. грн. - кошти обласного бюджету, 19,774 тис. грн. – спів фінансування з бюджету міської ради.

За рахунок коштів бюджету розвитку районного бюджету при наданні субвенцій з міського, селищного та сільських бюджетів, в 2016 році були здійснені роботи по 8 проектах на загальну суму 1415,751 тис. грн. , а саме:

- капітальний ремонт котелень Щасливського НВК, Таврійської та Новоданилівської загальноосвітніх шкіл на суму 585,605 тис. грн. ;

- капітальний ремонт систем опалення Оріхівської та Таврійської амбулаторій загальної практики сімейної медицини на суму 376,044 тис. грн. ;

- капітальний ремонт будівлі Нов отроїцького фельдшерського пункту на суму 157,776 тис. грн. ;

- капітальний ремонт із заміною вікон в Комишуваській школі 1-111 ступенів на суму 296,327 тис. грн.

З районного бюджету на фінансування заходів програми «Сільське подвір’я» в 2016 році було виділено 20,0 тис. грн.

За рахунок коштів населення введено в експлуатацію 495 квадратних метра житла, що становило 46,4% до показника 2015 року.

 

6. Прямі іноземні інвестиції

Залучення іноземних інвестицій в економіку району здійснювало 2 підприємства. Кошти інвесторів були внесені в статутний капітал ТОВ «Сільськегосподарське підприємство «ВЕЛЕС-БІО», яке займається виробництвом та реалізацією агрохімічної продукції для прискорення росту, ТОВ «Татекс СПФ», яке займається молочним скотарством. Інформація щодо обсягів їх інвестицій є конфіденційною.

Одним із шляхів залучення інвестицій є участь територіальних громад в Проекті ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». В 2016 році розпочато реалізацію 2-х власних ініціатив громад на загальну суму 628,599 тис. грн., з яких кошти ЄС/ПРООН становлять 374,350 тис. грн., а саме:

- Преображенська сільська рада (ГО «Світанок 2015») - «Інноваційні енергоефективні заходи з вуличного освітлення. Капітальний ремонт системи освітлення вулиць по с. Микильське Оріхівського району з використанням ВДЄ (енергія сонця)» загальною вартістю 386,989 тис. грн.

- Мирненська сільська рада (ГО «Скіф 2014») – «Капітальний ремонт – заміна дерев’яних конструкцій вікон на метало пластикові в КДНЗ «Колобок» с. Мирне, вул. Виноградна,2а, Оріхівського району Запорізької області» загальною вартістю 241,610 тис. грн.

За підсумками року касові видатки по цих проектах становили 456,165 тис. грн., з яких кошти Проекту ЄС/ПРООН склали 281,816 тис. грн. (перший транш), кошти обласного бюджету - 76,3 тис. грн., сільських бюджетів – 60,483 тис. грн., громади – 35,589 тис. грн.

 

7. Житлово-комунального господарство

Протягом звітного періоду житлово-комунальні послуги населенню надавали 8 підприємств житлово-комунального господарства, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад: КП «Оріхівський водоканал», КП «Житлосервис», КП «Благоустрій», КП «Комишуваський комунальник», КП «Мирненський комунгосп», КП «Малотокмачанське», КП «Димитрівський комунгосп», КП «Нестерянський комунальник». Послуги централізованого теплопостачання для населення та об’єктів соцкультпобуту м. Оріхова надає ТОВ «Оріхівтепломережа». Послуги по теплозабезпеченню об’єктів соцсфери району також надають ТОВ «Теплоенергетик», ТОВ «Запорізькі теплові мережі».

 

8. Транспорт та зв’язок

В районі знаходиться 867,355 км автомобільних доріг, з них з твердим покриттям – 678,962 км, в тому числі: автодороги місцевого значення – 446,5 км, з них з твердим покриттям - 421,6 км; комунальні дороги – 420,855 км, з них з них з твердим покриттям – 257,362 км.

В 2016 році субвенції з державного бюджету на проведення капітального та поточного ремонтів доріг комунальної власності не надходило.

На проведення ремонтних робіт доріг комунальної власності в міській, селищній та сільських радах з власних бюджетів було профінансовано 1295,244 тис. грн., в тому числі на капітальний ремонт – 822,566 тис. грн. (м. Оріхів, с. Таврійське) та поточний ремонт – 472,678 тис. грн. (м. Оріхів, с. Таврійське, с. Новоандріївка).

Освоєно коштів на ремонт та утримання доріг загального користування 4965,800 тис. грн. в тому числі за рахунок коштів обласного бюджету – 902,8 тис. грн.

Перевезення вантажів в районі здійснюють ТОВ «Автотранспортне підприємство «Мобіле» та приватні підприємці. За статистичними даними за підсумками 2016 року перевізниками перевезено 22,8 тис. тонн вантажів, що на 34,4% більше у порівнянні з минулим роком.

В 2016 році пасажирські перевезення на території району здійснювало ТОВ «Таксомоторна компанія». Підприємством укладено договір з райдержадміністрацією на перевезення пасажирів, в тому числі пільгової категорії по 6 приміським маршрутам, а саме: Оріхів-Мала Токмачка ч/з Преображенку, Оріхів-Вільнянка, Оріхів-Васинівка, Оріхів-Новоданилівка, Оріхів-Новоандріївка ч/з Новопавлівку, Новотроїцьке - Оріхів. Підприємство зареєстровано в м. Запоріжжя, звітування по обсягах пасажирських перевезень здійснюється в цілому по підприємству, показники по району не відокремлюються.

Послуги зв’язку надає Запорізька філія ПАТ «Укртелеком» Цех телекомунікаційних послуг № 12 м. Оріхів.

Цехом електрозв’язку надаються такі послуги:

міжміські, міжнародні телефонні розмови, факс-зв’язок, надання усних довідок;

надає передплачені послуги; послуги телефонного зв’язку (приймання, передавання телеграм, вручення телеграм адресатам); продаж телефонних карток; приймання платежів за послуги зв’язку; послуги «Інтернет», електронної пошти.

9. Торгівля та послуги

На початок 2016 року торгівельна мережа району нараховувала 495 об’єктів торгівлі, в тому числі 137 об’єктів мають спеціалізацію щодо реалізації продовольчих товарів, 207 – непродовольчих 151 - змішаної торгівлі. Кількість об’єктів торгівлі зменшилася на 6 одиниць у порівнянні з минулим роком. Юридичним особам, які звітують до органів статистики, належало 27 об’єктів торгівлі, або 5,45% до їх загальної кількості (кількість зменшилась на 4%). В районі знаходиться 61 підприємство ресторанного господарства на 2125 посадочних місць, 3 ринки на 935 торгових місць.

Згідно статистичної звітності підприємствами роздрібної торгівлі за 9 місяців 2016 року реалізовано товарів всіма каналами реалізації на суму 482,7 млн. грн. Темп росту в порівнянні з відповідним періодом минулого року становить 103,1%. В розрахунку на 1 особу реалізовано товарів на суму 10530,0 грн.

За попередніми розрахунками у 2016 році передбачається отримати товарооборот на суму 608,5 млн. грн., що становитиме 103,1% до попереднього року. В розрахунку на 1 особу буде реалізовано товарів на суму 13285,5 грн., що на 7,8% більше показника за попередній рік.

 

Мережа підприємств побутового обслуговування району нараховує 68 об’єктів (зменшилось на 3 одиниці), з яких 59 – належать фізичним особам підприємцям (ФОП), 9 – юридичним особам. Більшість підприємств (53 одиниці, або 75%) знаходиться в районному центрі.

За підсумками минулого року реалізовано послуг на суму 17274,8 тис. грн., в тому числі на 6932,8 тис. грн. для населення, що становить 40,1% від загального обсягу реалізованих послуг.

У порівнянні з попереднім роком обсяг реалізованих послуг зменшиться на 8,8 млн. грн. або 33,7%, в тому числі для населення на 4,2%. Основна причина – зменшення попиту на послуги через неплатоспроможність населення, а також отримання послуг у приватних осіб.

 

10. Фінанси і бюджет

За 2016 рік до загального фонду зведеного бюджету району надійшло власних доходів 73,5 млн. грн., що становить 116,0% до затвердженої суми на звітний період та на 55,7 % більше 2015 року.

Виконання доходної частини бюджету в розрізі територій склалася таким чином: районний бюджет–121,1% (+5,832 млн. грн.); міський бюджет – 103,0% (+0,46 млн. грн.); селищний бюджет – 122,8% (+0,305 млн. грн.); сільські бюджети – 119,2% (+3,55 млн. грн.).

Видатки зведеного бюджету району склали 262,7 млн. грн., в тому числі по основним галузям :

- по установах освіти – 67,5 млн. грн.

- по установах охорони здоров'я – 35,6 млн. грн.

- по установах культури – 9,2 млн. грн.

- по органах місцевого самоврядування – 12,0 млн. грн.

- по покриттю витрат по пільгам, субсидії та допомозі сім'ям з дітьми, прийомним сім'ям – 115,9 млн. грн.

За звітний період на заробітну плату з нарахуванням працівникам бюджетних установ спрямовано 97,4 млн. грн., або 66,4 % від загального обсягу видатків (без урахування цільових субвенцій з Державного бюджету).

На оплату за медикаменти спрямовано 1,9 млн. грн., за продукти харчування 2,9 млн. грн.

На оплату за спожиті енергоносії спрямовано 16, млн. грн., або 11,2 % від загального обсягу видатків за цей період (без урахування цільових субвенцій з Державного бюджету).

 

11. Соціальна сфера

Згідно статистики за підсумками 2016 року середньоспискова чисельність штатних працівників становила 5544 особи, що на 281 особу або 5,3% більше середньооблікової чисельності працюючих за підсумками попереднього року.

Протягом 2016 року в районі була збережена тенденція щодо збільшення рівня середньомісячної заробітної плати. За підсумками минулого року її рівень збільшився у порівнянні з попереднім роком на 19,9% і становив 3248,00 грн.

Заборгованість по виплаті заробітної плати на економічно активних підприємствах станом на 01.01.2017 склала 754,7 тис. грн. (Оріхівський РЕМ).

 

12. Стан ринку праці

З початку року в районі народилося 447 дітей, в той же час померло 834 особи. Внаслідок цього природне скорочення становило 387 осіб. З інших регіонів України та держав в район прибуло 124 особи, вибуло 167 осіб. В результаті природного та міграційного руху протягом минулого року середня чисельність наявного населення району зменшилась на 430 осіб і становила 45976 чоловік.

Соціально-економічна ситуація, що склалася в районі, впливає на рівень зайнятості населення. Протягом 2016 року на обліку в районному Центрі зайнятості населення перебувало 2378 осіб, що на 335 чоловік менше у порівнянні з попереднім роком, з яких 696 працевлаштовано. Пройшли професійне навчання та підвищення кваліфікації 252 безробітних. На громадських роботах та роботах тимчасового характеру працювало 333 безробітних.

Протягом 2016 року на 131 особу зменшилась чисельність безробітних по району і станом на 01.01.2017 становить 723 особи.

Протягом звітного періоду допомогу по безробіттю отримувало 1862 безробітних. Всього виплачено 9276,5 тис. грн.

 

13. Малий та середній бізнес

В 2016 році в районі здійснювало підприємницьку діяльність 335 малих підприємств, що на 5 одиниць менше попереднього року, на яких працювало 1153 найманих робітника, та 10 підприємств середнього бізнесу, де працювало 1248 найманих працівника. За рахунок зменшення кількості малих підприємств відбулося зменшення чисельності найманих працівників на них на 240 осіб.

В загальній кількості суб’єктів господарювання малі підприємства займають 97,1%. На 10 тисяч осіб наявного населення припадає 72 малих та 2 середніх підприємств.

Середня заробітна плата одного найманого робітника на підприємствах малого бізнесу за минулий рік склала 2112,0 грн., на середніх підприємствах заробітна платня становила 2378,0 грн., що на 11,2% більше рівня попереднього року. При цьому фонд оплати праці на малих підприємствах - 29,4 млн. грн., на середніх підприємствах – 37,1 млн. грн.

Підприємствами малого та середнього бізнесу реалізовано продукції, товарів та послуг на суму 1448,5 млн. грн., з яких 62,0% від загального обсягу реалізації належить підприємствам середнього бізнесу, 38,0% - малим підприємствам.

На сьогодні основним видом діяльності фермерських господарств є рослинницька галузь. В 2016 році кількість фермерських господарств у порівнянні з минулим роком зменшилось на 2 одиниці і становить 193 одиниць.

Станом на 01.01.2017 чисельність зареєстрованих фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), які стоять на обліку в податковій службі, становить 1456 осіб. У порівняні з минулим роком їх кількість зменшилась на 331 особу. Причиною різкого зменшення кількості зареєстрованих ФОП стали зміни в законодавстві щодо оподаткування фізичних осіб-підприємців.

Для підтримки підприємництва в районі працює широка фінансово-кредитна інфраструктура (банки та банківські установи, страхові компанії та їх філії, кредитні спілки), що дає змогу залучати підприємцям більш доступні кредитні ресурси та страхувати ризики діяльності. На сьогодні в районі діють 7 відділень та філій банків, 6 кредитних спілок.

На базі районного центру зайнятості протягом 2016 року було проведено 12 семінарів для підприємців, в яких взяло участь 154 особи. Протягом 2016 року пройшли навчання з основ підприємницької діяльності 9 безробітних, в тому числі 6 учасників АТО, які одержали одноразову виплату по безробіттю на суму 187,2 тис. грн.

З метою покращення якості обслуговування платників податків на базі Оріхівського відділення Пологівської міжрайонної ДПІ Запорізької області Державної податкової служби України працює Центр з обслуговування платників податків.

Для підтримки місцевого товаровиробника, регулювання цінової ситуації на споживчому ринку в м. Оріхові щотижнево проводяться ярмарки з продажу сільськогосподарської продукції (ТОВ «Агротех», ПП «Фірма «Езра», ТОВ «Ніка», фермерські господарства району, ФОП). В минулому році проведено 48 ярмаркових заходів. Щороку підприємці району приймають участь у «Покровському ярмарку».

В рамках виконання заходів Програми впроваджено проведення щорічних урочистих заходів з нагоди Дня підприємця на районному рівні (08.09.2016). Представники від району приймали участь в обласних заходах з цього приводу і були нагороджені почесними грамотами.

Щорічно в районі проводиться засідання обласної виїзної приймальні з розгляду звернень суб’єктів підприємницької діяльності (07.07.2016). На засіданні виїзної приймальні приймали участь представники бізнесу району, структурні підрозділи райдержадміністрації та служби району. Розглядались актуальні питання і проблеми, що стають на заваді розвитку підприємництва.

Суб'єкти малого та середнього підприємництва, фізичні особи – підприємці широко залучаються до реалізації соціальних проектів територій району, які фінансуються за рахунок бюджетних коштів.

Згідно розпорядження голови райдержадміністрації від 27.12.2013 № 446 створено Центр надання адміністративних послуг при райдержадміністрації (далі - ЦНАП). На сьогодні в Центрі працює 2 адміністратора, які надають 31 адмінпослугу. Протягом 2016 року до ЦНАПу звернулось 5493 суб’єкта звернення, яким було надано 5418 послуг. За рахунок коштів районного бюджету в рамках районної програми щодо стимулювання роботи органів виконавчої влади в 2016 році виготовлені бланки для ЦНАПу на суму 561,7 грн.

В 2016 році заходи Комплексної програми розвитку малого і середнього підприємництва в Оріхівському районі на 2015-2016 роки за рахунок районного бюджету не фінансувалися.

 

14. Освіта

З урахуванням інфраструктури Преображенської сільської ради в районі функціонує 24 заклади освіти, з яких 21 підпорядкований відділу освіти райдержадміністрації, 3 школи знаходиться в Преображенській сільській громаді (далі - об’єднана громада), опорним навчальним закладом якої є КЗ «Основа».

Протягом 2016 року в районі були закриті Жовтокручанська ЗОШ 1-11 ступенів шляхом приєднання до Комишуваської ЗОШ 1-111 ступенів та Білогір’ївська ЗОШ 1-11 ступенів шляхом приєднання до Малотокмачанської ЗОШ 1-111 ступенів. Крім цього реорганізовані в школи 1-11 ступенів Оріхівська ЗОШ 1-111 ступенів № 5, Новоіванівська ЗОШ 1-111 ступенів та Юрківський НВК «Школа 1-111 ступенів – дитсадок». На сьогодні освітню мережу району представляють 24 загальноосвітні навчальні заклади, в яких навчається 4090 учнів, з них НВК «Основа» Преображенської територіальної громади з 2 філіями (Омельницька та Вільнянська школи).

Мережу дошкільних закладів району складають 23 установи (з них об’єднана громада – 4 установи), в тому числі 4 у складі НВК, 17 постійно діючих закладів комунальної власності (в т.ч. об’єднана громада – 3),2 сезонних дошкільних закладів (в т.ч. об’єднана громада –1).

В 2016 році поновлено роботу дитячого навчального закладу «Веселка» Новоандріївської сільської ради. На сьогодні в районі функціонують 23 дошкільних навчальних заклади різних типів і форм власності, які відвідує 1594 дитини, з яких 4 дитячих заклади підпорядковані НВК «Основа» Преображенської сільської ради.

Охопленість дітей дошкільного віку дошкільною освітою не є стовідсотковою по району (75,0 %) тому, що на сьогодні матері мають можливість самостійно доглядати дітей дошкільного віку.

За час дії Програми «Шкільний автобус» за рахунок бюджетів всіх рівнів навчальні заклади району отримали 14 автобусів, в тому числі 3 автобуси в 2016 році, співфінансування з районного бюджету на які склало 1,0 млн. грн. Шкільними автобусами підвозяться учні до шкіл Преображенської територіальної громади (4 автобуси), Малотокмачанської (2 автобуси), Новотавричеської, Яснополянської, Нестерянської, Новоіванівської, Комишуваської (2 автобуси), Таврійської загальноосвітніх шкіл та Оріхівської гімназії № 1.

За кошти районного бюджету відремонтовано 3 котельні в навчальних закладах (Щасливський НВК, Таврійська та Новоданилівська школи) на суму 585,605 тис. грн., зроблено капітальний ремонт з заміною вікон в Комишуваській ЗОШ 1-11 ступенів на суму 296,327 тис. грн.

За рахунок коштів субвенції з державного бюджету та коштів з районного бюджету було реалізовано 4 проекти по заміні вікон та дверей на металопластикові (Оріхівський НВК №2, Нестерянська, Комишуваська, Новотавричеська школи) на суму 1081,175 тис. грн.

За рахунок коштів субвенції з державного бюджету зроблено капітальний ремонт огорожі в Оріхівському НВК №2 на суму 158,788 тис. грн.

З обласного та районного бюджетів виділено 500,0 та 106,0 тис. грн. відповідно для проведення капітального ремонту покрівлі в Оріхівській ЗОШ 1-11 ступенів № 3. Станом на 01.01.2017 касові видатки становили 605,340 тис. грн.

15. Охорона здоров’я

В минулому році на території району працювали КЗ «Оріхівська центральна районна лікарня», КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Оріхівської районної ради, якому підпорядковано 13 ФПів, ФАП та 12 лікарських амбулаторій, які працюють на засадах сімейної медицини, та КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Преображенської сільської ради, якому підпорядковано 4 ФПи та 3 лікарських амбулаторії, які працюють на засадах сімейної медицини.

За даними статистики з початку 2016 року в районі народилося 447 малюків, що на 29 малюків менше показника попереднього року. Загальна смертність населення району за звітний період становить 834 особи, що на 20 осіб більше за період 2015 року.

Протягом 2016 року ліжковий фонд було оптимізовано шляхом перепрофілювання 25 стаціонарних ліжок (терапія та травматологія) на денний стаціонар та скорочення 7 ліжок в дитячому відділенні районної лікарні. Станом на 01.01.2017 оптимізований ліжковий фонд становить 202 одиниці (234 одиниці на початку року). Показник забезпеченості ліжками становить 43,9 на 10 тисяч населення.

З метою забезпечення належного медичного обслуговування, зниження захворюваності серед населення району заклади охорони здоров’я району здійснюють свою діяльність в рамках реалізації заходів 7 районних цільових програм. Фактичні витрати по зазначених програмах за підсумками 2016 року становили 746,5 тис. грн.

В 2016 році в галузі охорони здоров’я за рахунок коштів державного, районного, селищного та сільських бюджетів були здійснені капітальні видатки на суму 2722,442 тис. грн., з яких 1767,070 тис. грн. становлять кошти районного бюджету (ремонтні роботи, придбання, виготовлення кошторисів та інше).

За кошти районного бюджету КЗ «Оріхівська ЦРЛ» та КЗ «ЦПМСД» придбано медичного обладнання на суму 1076,7 тис. грн. (напівавтоматичний аналізатор, інкубатор для новонароджених, відеоендоскопічна камера, неонатальний комплекс, кардіографи та інше).

 

16. Культура

До мережі закладів культури входять 58 закладів, в тому числі 25 клубних установ, 29 бібліотек, 3 школи естетичного виховання (музичні), краєзнавчий музей. Крім цього протягом року в районі функціонує 7 «народних» та 3 зразкових аматорських колективи, діяло 128 клубних формувань.

За підсумками 2016 року проведено 2068 масових заходів, що становить 102,0% до рівня 2015 року.

В районі забезпечено доступність позашкільної освіти, яка представлена 3 дитячими музичними школами та художнім відділенням Оріхівської ДМШ. Контингент учнів музичних шкіл становить 273 учнів, кількість яких планується зберегти до кінця цього року. Оплата складає 120 грн., пільги по оплаті за навчання отримують 104 учні.

На території Оріхівського району на державному обліку знаходяться 296 пам’яток (223 - археології, 68 - історії, 1 - монументального мистецтва, 4 - архітектури та містобудування).

В Оріхівському районному краєзнавчому музеї в 2016 році було організовано 10 тимчасових виставок, проведено 95 екскурсій для 9,0 тисячі відвідувачів.

Книжковий фонд бібліотек району становить 243,0 тис. примірників. Протягом звітного періоду бібліотеки району відвідувало 118,8 тисяч осіб, що становить 99,7 % до минулого року.

Розвиток культури, збереження історичної і культурної спадщини в районі здійснюється в рамках виконання заходів, визначених Програмою розвитку культури Оріхівського району на 2013-2017 роки, яка затверджена рішенням районної ради від 27.06.2013 № 8, та Програмою охорони земель історико-культурного призначення Оріхівського району на 2013-2017 роки, затвердженою рішенням районної ради від 12.04.2013 № 8. На виконання цієї Програми станом на 01.01.2017 було витрачено 199,6 тис. грн., в тому числі 139,1 тис. грн. на проведення масових заходів, 3,6 тис. грн. на участь у фестивалях.

За рахунок коштів субвенції з державного бюджету було здійснено капітальний ремонт по заміні вікон та дверей на металопластикові в Нестерянській музичній школі на суму 34,997 тис. грн.

 

17. Екологія

Станом на 01.01.2017 року на території 13 місцевих рад району розташовано 25 об’єктів природо-заповідного фонду, загальна площа яких становить 2239,9 га або 1,4% від загальної площі району. Із загальної кількості об’єктів 6 знаходяться у віданні ДП «Василівське лісове господарство», інші 19 – місцевих рад.

Обсяг викидів в атмосферне повітря зумовлюється господарською діяльністю підприємств району та автотранспортом.

На території району 15 підприємств звітують про наявність стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря, в тому числі ТОВ «Оріхівтепломережа», ПАТ «Оріхівський хлібокомбінат», ДП « Підприємство Оріхівської виправної колонії № 88», ТОВ «Укрлан», ТОВ «Оптімус плюс», ТОВ «Транснафта», ЦПМСДА, АЗС №1, ТОВ «Цяп» та інші.

Негативно впливають на стан повітряного басейну викиди забруднюючих речовин від автотранспорту.

На початок 2016 року на рахунках місцевих рад залишалось 169,18 тис. грн. надходжень за забруднення навколишнього природного середовища.

Протягом 2016 року до бюджетів місцевих рад надійшло 41,46 тис. грн. по грошових стягненнях за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності в розмірі адміністративно - територіальних одиниць.

В 2016 році було передбачено здійснити заходи з озеленення населених пунктів на загальну суму 55,513 тис. грн. (рішення сесії обласної ради від 31.03.2016 № 18 зі змінами). Фактично профінансовані видатки на 49,729 тис. грн. (с.Мала Токмака, с. Таврійське, смт. Комишуваха, м. Оріхів).

Рішенням обласної рад від 31.03.2016 №18 (зі змінами та доповненнями) в 2016 році з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища були виділені кошти:

- 324,293 тис. грн. на реконструкцію каналізаційних очисних споруд в м. Оріхів в сумі. Замовником реалізації проекту є Управління капітального будівництва облдержадміністрації., яким оголошений тендер щодо виконання будівельних робіт. Фінансування витрат по проекту в минулому році не здійснювалось..

- 1090 тис. грн. на придбання машини для збору та транспортування рідких побутових відходів для КП «Комишуваський комунальник». Асенізаторська КО-503В на базі шасі МАЗ-4571 придбана за 1032,0 тис. грн.

Зазначеним вище рішенням виділені кошти з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на 7 об’єктів природно-заповідного фонду району (розробка проекту землеустрою з організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду) в сумі 397,728 тис. грн. Замовником даного заходу є Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації. В 2016 році фінансування заходів не було у зв’язку з відсутністю пропозицій від підрядних організацій в ході проведення тендеру. Реалізація заходу перенесено на 2017 рік (рішення обласної ради від 22.12.2016 № 53).

18. Основні проблемні питання соціально-економічного розвитку району

 Основною метою розвитку Оріхівського району є забезпечення стабільності в економіці району, соціальних гарантій, насамперед, зайнятість населення, повнота та своєчасність виплати заробітної плати.

Досягнення цієї мети у контексті реалізації Програми економічного та соціального розвитку Оріхівського району на 2017 рік потребує вирішення найважливіших проблемних питань соціально-економічного розвитку завдяки підтримки обласної державної адміністрації, центральних органів виконавчої влади шляхом залучення бюджетних коштів та інших джерел фінансування на територіях Оріхівської міськради, Новоданилівської, Нестерянської та Мирненської сільських рад, Комишуваської, Преображенської, Таврійської та Малотокмачанської територіальних громад, а саме:

- водопостачання населених пунктів району шляхом будівництва та реконструкції систем господарсько-питного водопостачання;

- відновлення систем водовідведення населених пунктів району;

- впровадження енергоощадних та енергоефективних заходів з метою економії бюджетних коштів;

- проведення капітального та поточного ремонту доріг комунальної власності;

- збереження соціальної інфраструктури району шляхом проведення капітальних ремонтів та реконструкції об’єктів культури, охорони здоров'я та освіти.

Для вирішення проблемних питань на території громад району щорічно визначається перелік першочергових проектів.

 

 Паспорт району оновлений на підставі матеоіалів, поданих Оріхівською районною державною адміністрацією у квітні 2017 року