Головна Паспорт району

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ПАСПОРТ

Оріхівського району 

 1. Загальні відомості

                         Оріхівський район створений 23 березня 1923 року згідно Постанови  Всеукраїнського Центрального Виконавчого  Комітету від 20 березня 1923  року “Про адміністративно-територіальний поділ Катеринославщини”  і розташований  в північно – східній  частині Запорізької області. На його території розташовано 60 населених пунктів, в тому числі  районний центр – місто Оріхів, селище міського типу  Комишуваха та 58 сільських населених пунктів, з яких: 42 села з чисельністю населення  до 500 чоловік, 12  сіл - від 500 до 1000 чоловік, 1 село – від 1000 до 1500 чоловік, 3 села  - від 1500  чоловік та 3 села – більше 3000 чоловік. Населені пункти району розташовані на територіях  міської, 9 сільських рад та 4 територіальних об’єднаних громад.

Депутатський корпус районної ради становить 34 чоловіка, в тому числі: 11 – Опозиційний блок, 9 – Наш край, 7 -  Солідарність, 4 – Батьківщина, 3 – радикальна партія Ляшка.

         Районний центр знаходиться на відстані 56 км  від обласного центру на лівому березі р. Конка, яка  пересікає територію району з південного сходу на північний захід і впадає у Каховське водосховище.

         Оріхівський район займає територію 159,8 тисяч гектарів, що становить  5,9 % від загальної площі Запорізької області.

        В результаті природного та міграційного руху протягом минулого року середня чисельність наявного населення району зменшилась на 486 осіб і становила 45275 чоловік.  

         Основними територіальними сусідами району з північного боку є Вільнянський і Новомиколаївський райони, зі сходу - Гуляйпільський  і Пологівський, з південного боку - Токмацький, з заходу – Запорізький і асилівський райони.          

         По території району проходить автотраса державного значення Запоріжжя - Маріуполь і  залізнична дорога “Запоріжжя – 2 – Пологи” із станцією “Оріхівська”. Протікають річки: Конка довжиною 62.1 км, Мала Токмачка – 6.8 км, Жеребець – 43.7, Комишуватка – 13.6 км,  Мала Комишуватка – 23.2 км,  Верхня Терса – 7.6 км. Загальна площа  річок  становить 405 гектарів. В межах району розташовані 62 штучні водойми, (ставки) та одне природне озеро загальною площею 444 гектарів.   

У 2017 році на території Оріхівського району завершено процес формування об’єднаних територіальних громад. На сьогодні, функціонує 5 об’єднаних  територіальних громад:

- Оріхівська міська рада, до складу якої ввійшли колишні Копанівська, Мирненська, Нестерянська, Новоандріївська, Новоданилівська, Новопавлівська сільські ради;

- Комишуваська селищна рада, до складу якої ввійшли колишні Зарічненська, Новотроїцька, Яснополянська, Новоіванівська, Щасливська, Новотавричеська, Новояковлівська сільські ради;

- Преображенська сільська рада, до складу якої ввійшли колишні Вільнянська, Микільська, Новоселівська, Омельницька сільські ради;

- Малотокмачанська сільська рада, до складу якої ввійшла колишня Білогір’ївська сільська рада;

- Таврійська сільська рада, до складу якої ввійшла колишня Юрківська сільська рада.

 

На початок 2017-2018 навчального року мережа загальноосвітніх навчальних закладів налічує 24 навчальних заклади, у яких навчається 4237 учнів з денною формою навчання і 110 учнів – вечірньою.

 Збережена та розвивається мережа дошкільних закладів району. На сьогодні  в районі   функціонують 23 комунальні дошкільні навчальні заклади з них: 20 постійно-діючих, в тому числі (4 - НВК «Школа-дитсадок»), 3 сезонні дошкільні заклади.   Всього у дошкільних закладах виховується 1503 дитини.   

         Мережу галузі охорони здоров’я району становлять КЗ «Оріхівська центральна районна лікарня» та 3 Центри первинної медико-санітарної допомоги ( Оріхівський, Комишуваський та Преображенські комунальні заклади  яким  підпорядковано 11 ФПів,  ФАП та 14 лікарських амбулаторій, які працюють на засадах сімейної медицини.

         До мережі закладів культури району входять 58 закладів, в тому числі 25 клубних установ, 29 бібліотек, 3  школи естетичного виховання (музичні), краєзнавчий музей, 8 народних та 3 зразкових  аматорських колективів. 

 

  1. 2.     Сільське господарство

Землекористування району складає 159,8 тис. га. В районі створено багатоукладну систему господарювання: всього працює 260 сільськогосподарських підприємства, в тому числі  10 приватних підприємств, 46 господарських товариства,  193 фермерських господарства.

За підсумками 2017 року  при середній урожайності 28,9 цнт/га загальний вал зернових та зернобобових  культур становить 127,9 тис. тонн, що на 27,9% більше програмного показника та  35,8% більше обсягів 2016 року.

В 2017 році  при середній урожайності 17,4 цнт/га  вал соняшнику становив 50,2 тис. тонн, що становить 89,6% до  програмного показника, та 88,4% до результатів попереднього року.

Під урожай 2018 року засіяно озимими культурами 36,03 тис. га, або 102,4% до показника  2016 року, при цьому озимих зернових культур посіяно на площі 32,14 тис. га або 96,8%  до показника попереднього року.

         У структурі валової продукції сільського господарства району тваринництво становить майже половину. Основу цієї галузі становлять свинарство, скотарство та птахівництво.

         За статистичними даними  сільгосппідприємствах району поголів’я великої рогатої худоби станом на 01 січня 2018 року складає 469 голів, що становить 113,8% до показника минулого року. Проти рівня минулого року відбулося збільшення поголів’я свиней на 13%, їх кількість на початок поточного року складає 14329 голів. Поголів’я птиці всіх видів зменшилось  до 848 тис. голів, що складає 69,3% до показника минулого року. Незважаючи на коливання поголів’я худоби і птиці  їх чисельність в розрахунку на 100 га сільгоспугідь становить 38,2 умовних одиниць, що є найкращим показником в області.

В Оріхівському районі виробництвом свинини займається  5 господарств. Серед них великі господарства, чисельність свиней в яких більше двох тисяч голів це ТОВ «Агропромкомпанія», ТОВ «Ніка».

Справжнім флагманом виробництва свинини в районі є господарство ТОВ «Агропромкомпанія».

Невід’ємною частиною тваринництва є птахівництво. Професійно птахівництвом в районі займається три господарства ТОВ «Татіс», ПП «Прилуцького», ТОВ «Агропромкомпанія». Лідером з виробництва курячого яйця в районі є ТОВ «Татіс». Керівництво господарства велику увагу приділяє переоснащенню та модернізації виробництва, приділяється достатня увага енергозберігаючим технологіям.

За підсумками  2017 рік сільськогосподарськими  підприємствами району  було реалізовано  на забій  в живій вазі 5,3 тис. тонн м’яса,  що  становить 72,9% рівня минулого року; вироблено 1,8 тис.  тонн молока, що на 38,5% більше ніж  у 2016 році; отримано 128,5 млн. штук яєць від птиці всіх видів, що становить 96,3% до показника минулого року.

Виробництво продукції тваринництва сільгосппідприємствами району на 100 га сільгоспугідь за підсумками 2017 року становить 99,73 умовних м’ясоодиниць – це кращий результат серед 20 сільських районів в обласному рейтингу. 

На підставі показників сільськогосподарського виробництва в натуральному вигляді прораховано обсяг валової продукції сільського господарства. За попередніми розрахунками за  2017 рік обсяг валової продукції по району становить   467,0 тис. грн., що на 9,8 % більше ніж у 2016 році.

За комплексною оцінкою результатів діяльності за напрямком «розвиток сільського господарства» Оріхівський район увійшов до трійки лідерів  серед 20 сільських районів області.

3. Промисловість  

В 2017 році промисловість району представлена 14 підприємствами різної форми власності, в тому числі:

4 підприємства, які  відносяться до  машинобудівної галузі – ТОВ «Оріхівський завод сільськогосподарських машин «Агротех», ТОВ «Оріхівсільмаш», ТОВ «Виробництво підсиленої техніки», ТОВ «Запорізький експериментальний завод транспортних засобів»;

3 підприємства, які виробляють продукти харчування, здійснюють переробку  зернових і зернобобових культур, – ПАТ «Оріхівський хлібокомбінат»,   ТОВ «Агротех» та ТОВ «Укрлан»;

 7 підприємств, які мають різні сфери промислового виробництва – ДП «Підприємство Оріхівської виправної колонії № 88», ТОВ «Сінтез»,    ПАТ «Машбудконструкція», ТОВ «Виробничо-торговельний дім «Будкамінь», ТОВ «Полі-Бег», ТОВ «Цяп», КП «Водоканал».   

В загальному обсязі реалізації промислової продукції   обсяги реалізації підприємств харчової промисловості складають 28,9%, вагому частку серед яких займає ПАТ «Оріхівський хлібокомбінат», машинобудування – 44,6 %,  інші – 26,5 %.

Протягом цього року із збільшенням обсягів виробництва працюють підприємства машинобудівної галузі промисловості району, в тому числі     ТОВ «Оріхівський завод сільськогосподарських машин «Агротех», ТОВ «Оріхівсільмаш», ТОВ «Виробництво підсиленої техніки».

Із зростанням обсягів виробництва працюють хлібопекарські підприємства ПАТ «Оріхівський хлібокомбінат», ТОВ «Агротех».

За підсумками   2017 року підприємства реалізували продукції на суму 400,9 млн. грн., або 111,9 % до відповідного періоду 2016 року. Обсяг реалізованої промислової продукції в розрахунку на одиницю населення (без ПДВ та акцизу) становить 7094,6 грн. Це 4 результат серед 20 сільських районів області.

Загальна кількість працюючих на промислових підприємствах становить 1009 осіб. Середня заробітна плата на промислових підприємствах у 2017 році становила 3670,4 грн.

 

4.Зовнішньоекономічна діяльність

         Зовнішньоекономічну діяльність здійснюють сільгоспвиробники району, насамперед суб’єкти господарювання, які  працюють в рослинницькій галузі (зернові та технічні культури).  Мають зовнішні економічні зв’язки підприємства машинобудівної галузі району. В минулому році  обсяги експорту товарів значно зменшені.  

         На територію району імпортується продукція побутової та комп’ютерної техніки. На ринках  та в торгівельній мережі для населення району реалізуються фрукти та овочі, які завезені суб’єктами підприємництва з інших країн. Статистичної звітності по зовнішньоекономічної діяльності немає.

 

5. Капітальне будівництво

Оріхівський район є інвестиційно-привабливою територією для залучення вітчизняного та іноземного капіталу. Район має достатній запас трудових та природних ресурсів, позитивну динаміку розвитку сільського господарства, вільні виробничі потужності в промисловій галузі, розвинуту соціальну інфраструктуру та інше.

У 2017 році підприємствами та організаціями району за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 261,3 млн. грн.. капітальних інвестицій, що на 15,6 % більше ніж у 2016 році. Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно близько 90% загального обсягу.

 Одним з джерел залучення інвестицій в економіку району є використання коштів бюджетів всіх рівнів.

 Згідно розпорядження КМУ від 11.05.2017№ 310 (із змінами) з державного бюджету на реалізацію проектів щодо соціально-економічного розвитку території в 2017 році було виділено 6,8 млн. грн.. Завдяки залученню коштів субвенції з державного бюджету при умові співфінансування з районного, міського, селищного та сільських бюджетів    було реалізовано  15 проектів, ще 2 проекти будуть  завершені у 2018 році. 

 На території  Оріхівської об’єднаної територіальної громади (ОТГ) реалізовано 12 проектів на загальну суму 4,38 млн. грн., з яких кошти субвенції – 4,24 млн. грн., кошти місцевого бюджету – 72,8 тис. грн. За рахунок цих надходжень здійснено:

- заміну вікон  та дверей   на 8 об’єктах  дошкільних закладів та установ освіти;

- капітальний ремонт будівель   на  2 об’єктах   культури та спорту;

- ремонтні роботи водопровідної  та каналізаційної систем на 2 об’єктах комунальної власності міської   ради.

 На території Комишуваської селищної ради (ОТГ) за кошти державного бюджету за умови співфінансування реалізовано 2 проекти щодо капремонту амбулаторії та ремонту даха в будинку культури на загальну суму   1,9 млн. грн., з яких 1,35 млн. грн. – кошти субвенції, 538 тис. грн.- кошти місцевого бюджету.

За кошти державної субвенції в Таврійській та Преображенській громадах реалізовано по одному проекту  щодо заміни вікон та дверей в шкільних закладах вартістю відповідно 299,5 та 523,2 тис. грн.. 

450 тис. грн. державної субвенції отримала в грудні минулого року об’єднана територіальна громада Малотокмачанської сільської ради. Ці кошти, а також 230 тис. грн. з сільського бюджету будуть використані у 2018 році на ремонт даху Малотокмачанської  амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

 За рахунок коштів обласного бюджету при умові забезпечення співфінансування з районного бюджету в  2017 році було заплановано     4 проекти на загальну суму 7155,299 тис. грн., у т.ч. 2110,236 – співфінансування з місцевого бюджету:

- реконструкція в операційних блоках гінекологічного та хірургічного відділень КЗ "Оріхівська ЦРЛ" по вул. Правда,2, м. Оріхів Запорізької області;

- встановлення вентиляційної системи в операційних блоках гінекологічного та хірургічного відділень КЗ "Оріхівська ЦРЛ" по вул. Правда,2, м. Оріхів Запорізької області;

- виготовлення проектно-кошторисної документації  на проект "Реконструкція спортивного комплексу з переходом до навчального корпусу КЗ "Оріхівський НВК №2 імені   академіка В.А. Лазаряна" по вул. Шевченка, буд. 16, м. Оріхів Запорізької області";

- реконструкція нерухомого майна майнового комплексу за адресою: Запорізька обл. Оріхівський район смт Комишуваха, вул. Смирнова, буд.1.

Останній проект знаходиться в стадії реалізації, у зв’язку з тим, що кошти обласного бюджету надійшли в грудні місяці минулого року.

За рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку   за умови співфінансування з місцевого бюджету здійснено капітальний ремонт приміщення спортзалу сільського Будинку культури с. Нестерянка   на загальну суму 217,127 тис. грн., у т.ч. кошти ДФРР – 195,414 тис. грн., кошти місцевого бюджету – 21,713 тис. грн.

 

Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад у 2017 році в сумі  понад 17,7 млн. грн. була направлена на:

-                           придбання автотранспорту для  КП «Комишуваський комунальник» на загальну суму 6368 тис. грн.;

-                           реконструкцію вуличного освітлення, капремонт амбулаторії та реконструкції системи водовідведення в Малотокмачанській ОТГ (1,9 млн. грн.);

-                           реконструкцію систем опалення, капітальний ремонт систем водопостачання та водовідведення в закладах освіти та культури, капремонт будівлі Юрківської амбулаторії, придбання спецтехніки для КП «Таврійськдобробут» Таврійської сільської ради на загальну суму 3,3 млн. грн.;

-                           капітальні ремонти будівель та приміщень, реконструкція систем опалень та каналізаційної мереж закладів освіти, культури, адмінбудинку; придбання спецтехніки для КП «Відродження» Преображенської сільської ради.

 

 6. Прямі іноземні інвестиції

Залучення іноземних інвестицій в економіку району здійснювало 2 підприємства.  Кошти  інвесторів були внесені в статутний капітал ТОВ «Сільськегосподарське підприємство «ВЕЛЕС-БІО», яке займається виробництвом та реалізацією агрохімічної продукції для прискорення росту,  ТОВ «Татекс СПФ», яке займається молочним скотарством. Інформація щодо обсягів їх інвестицій є конфіденційною.

Залучення іноземних інвестицій в економіку району здійснювалося  завдяки участі району в спільному проекті Європейського Союзу та Програми Розвитку Організації Об'єднаних Націй (далі ЄС ПРООН).

В 2016 році розпочата, а в 2017 році завершилась реалізація двох мікропроектних пропозицій ( далі - МПП) на території Преображенської та Мирненської сільських рад, а саме:

-   капітальний ремонт системи освітлення вулиць   с. Микільське.   Загальна сума проекту становила 348,3 тис. грн. Проектом ЄС ПРООН на реалізацію МПП виділено 236,1  тис.грн.,   з обласного бюджету - 38,12 тис. грн., з сільського – 54,32 тис. грн., громадою зібрано 19,7 тис. грн.;

-  капітальний ремонт будівлі КНДЗ "Колобок"  в с. Мирне. Загальна сума проекту склала  236,53 тис. грн., з них : ЄС ПРООН – 121,6 тис. грн., обласний бюджет 38,14 тис. грн., районний – 23,8 тис. грн., сільський – 39 тис. грн., громада – 15 тис. грн.

В   2017 році затверджено МПП щодо реконструкції вуличного освітлення з використанням енергозберігаючих заходів в смт. Комишуваха. Загальна сума проекту становить 348,12 тис. грн., з них - ЄС ПРООН – 134,85 тис. грн., селищний бюджет -195,9 тис. грн., громада – 17,4 тис. грн.   Проект на стадії завершення.

З 2016 року район приймає участь у проекті «Спеціальна ініціатива України»   у межах програми  GIZ зі зміцнення спроможності територіальних громад до прийняття ВПО. Обсяг технічної допомоги буде визначено   згідно з проектною пропозицією. У 2017 році на виготовлення проектно-кошторисної документації  на проект "Реконструкція спортивного комплексу з переходом до навчального корпусу КЗ "Оріхівський НВК №2 імені   академіка В.А. Лазаряна" по вул. Шевченка, буд. 16, м. Оріхів Запорізької області" з обласного бюджету виділено 267,246 тис. грн., з районного – 29,694 тис. грн. Реалізація проекту щодо реконструкції спортивного комплексу планується на 2018 рік.

 

7. Житлово-комунальне господарство

Протягом звітного періоду житлово-комунальні послуги населенню надавали 6 підприємств житлово-комунального господарства, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, у т.ч. Оріхівської міської ради: КП «Оріхівський водоканал», КП «Житлосервис», КП «Благоустрій», КП «Нестерянський комунальник»; Комишуваської селищної ради: КП «Комишуваський комунальник»; Малоткмачанської сільської ради КП «Малотокмачанське».   Послуги по теплозабезпеченню об’єктів соцсфери району   надають ТОВ «Теплоенергетик» та ТОВ «Запорізькі теплові мережі».

З метою забезпечення постійного контролю за використанням енергоносіїв споживачами району, здійснюється щотижневий моніторинг розрахунків за спожиті енергоносії.

Протягом 2017 року споживачами району було сплачено за спожиту електроенергію   104 %.

За звітний період  рівень сплати за спожитий природний газ по району становить 100,0%. При цьому бюджетними установами та організаціями  рівень сплати  за природній газ становив 100,5%, підприємствами комунальної теплоенергетики – 89,0%, населенням - 100,0 %.

 

8. Транспорт та звязок

В районі знаходиться 867,355 км. автомобільних доріг, з них з твердим покриттям – 678,962 км. в тому числі: автодороги місцевого значення - 446.5 км., з них з твердим покриттям -  421.6 км.;  комунальні дороги – 420,855 км., з них з них з твердим покриттям – 257,362 км.

В 2017 році  субвенції з державного бюджету на проведення капітального та поточного ремонтів доріг комунальної власності не було передбачено. На проведення ремонтних робіт доріг комунальної власності в міській, селищній та сільських радах  було витрачено 2,8 млн. грн. власних коштів, у т.ч.  1939,9 тис. грн. кошти міської ради, 791,2 тис. грн.  Преображенської сільської ради.

Перевезення вантажів   в районі    здійснюють   ТОВ «Автотранспортне підприємство «Мобіле» та  приватні   підприємці. За результатами роботи 2017 року  перевізниками перевезено 24,5 тис. тонн вантажів, що становить 107,6% до   обсягів перевезень попереднього року. Вантажооборот становив 9,6 млн.ткм, або 153,0% до 2016 року.

         В 2017 році пасажирські перевезення на території району здійснює ТОВ «Таксомоторна компанія». Підприємством укладено  договір з райдержадміністрацією на перевезення пасажирів, в тому числі пільгової категорії по 6 приміським маршрутам, а саме: Оріхів-Мала Токмачка,  Оріхів-Вільнянка, Оріхів-Васинівка, Оріхів-Новоданилівка, Оріхів-Новоандріївка,  Оріхів-Новотроїцьке. Підприємство зареєстровано в м. Запоріжжя, звітування по обсягах пасажирських перевезень здійснюється в цілому по підприємству, показники по району не відокремлюються.

Послуги зв’язку надає Запорізька філія ПАТ «Укртелеком» Цех телекомунікаційних послуг № 12 м. Оріхів.

         Цехом електрозв’язку надаються такі послуги:

міжміські, міжнародні телефонні розмови, факс-зв’язок, надання усних довідок;

надає передплачені послуги; послуги телефонного зв’язку (приймання, передавання телеграм, вручення телеграм адресатам); продаж телефонних карток; приймання платежів за послуги зв’язку; послуги «Інтернет», електронної пошти.

9. Торгівля та послуги

     На початок 2017 року торгівельна мережа району нараховувала 435 об’єктів торгівлі, у т.ч. по об’єднаним територіальним громадам (далі – ОТГ):

- Преображенська -27,

- Комишуваська-99,

- Таврійстка -27,

- Малотокмачанська – 23,

- Оріхівська-259.

Кількість об’єктів торгівлі зменшилася на 60 одиниць у порівнянні з минулим роком. Юридичним особам, які звітують до органів статистики,  належало 54 об’єкти торгівлі, або 12,4% до їх загальної кількості.

 В районі знаходиться 58 підприємств  ресторанного господарства   на 1799 посадочних місць, 65 об’єктів побутового обслуговування, 3 ринки на 874 торгових місць.

 Відповідно до статистичної звітності обсяг роздрібного товарообороту підприємств, основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля (без урахування фізичних осіб)    за 9 місяців поточного року склав 189,9 млн. грн. Темп росту в порівнянні з відповідним періодом минулого року становить 112,8%. В розрахунку на 1 особу реалізовано товарів на суму 4128,3 грн. 

За попередніми розрахунками у 2017 році передбачається отримати товарооборот на суму 289,0 млн. грн., що  становитиме 104,9% до попереднього року. Програмний показник буде виконано на 106%. В розрахунку на 1 особу буде реалізовано товарів на суму 6808,9 грн., що на 6,7%  більше  показника за минулий рік.

            Мережа підприємств побутового обслуговування району  нараховує 65 об’єктів (зменшилось на 3 одиниці), з яких 56 – належать фізичним особам підприємцям (ФОП), 9 – юридичним особам. Більшість підприємств (53 одиниці, або 81,5%) знаходиться в районному центрі. 

Підприємствами та організаціями району для яких надання   нефінансових послуг було основним видом діяльності, реалізовано послуг у 2017 році на суму 46,5 млн. грн., в тому числі на 9,4 млн. грн. для населення, що становить 20,2% від загального обсягу реалізованих послуг.

  У порівнянні з попереднім роком обсяг реалізованих послуг збільшиться  на 29,2 млн. грн., або в 2,7 рази, в тому числі для населення на 2,5 млн. грн., або 136,2%.  Значне збільшення обсягу послуг відбулося у ІІІ і ІУ кварталах за рахунок таких підприємств і установ як: КЗ «Оріхівська центральнарайонна лікарня» (в 4 рази), Філія «Оріхівський Райавтодор» в 4 рази, ТОВ «Фісаковський елеватор» в 5 раз та інші.

 

10. Фінанси і бюджет

За  2017 рік доходна частина зведеного районного бюджету становила 302,4 млн. грн., що на 8,9 % більше відповідного показника за минулий рік. Обсяг субвенції та дотацій склав 232,6 млн. грн. (115,9 % до показника 2016 року

Обсяг надходжень до бюджетів   об’єднаних територіальних громад (Комишуваська, Преображенська, Таврійська, Малотокмачанська ОТГ)  становив 161,7 млн. грн., у т.ч. дотації - 99,7 млн. грн., що становить 61,7% до обсягу надходжень.

         Виконання доходної частини бюджету в розрізі територій склалося таким чином: районний бюджет – 119,2%, міський бюджет – 101,9%, бюджети ОТГ – 111,5% до планових завдань.

Видатки  бюджету району  у 2017 році становили 288,6 млн. грн., що на 6,6 % більше відповідного періоду попереднього року. У звітному періоді було витрачено на  соціальний захист 152,8 тис. грн., на установи освіти – 55,4 тис.грн., охорони здоров’я – 49,3 тис. грн., культури – 9,2 тис. грн. та інше.  

Видатки по ОТГ у 2017 році склали 133,9 млн. грн., що майже на рівні запланованих, у т.ч. по установах   освіти – 69,7 млн. грн., охорони здоров’я – 43,0 млн. грн., та інше.

11. Соціальна сфера

Згідно статистики за підсумками  2017 року   чисельність штатних працівників становитиме 5,8 тисяч чоловік, або 105,5% до показника минулого року.

Протягом 2017 року в районі була збережена тенденція щодо збільшення рівня заробітної плати. За попередніми розрахунками у  2017 році середньомісячна заробітна плата штатного працівника становить 4833,3 грн., або 148,8%  до рівня, який був отриманий у  минулому році.

Фонд оплати праці при цьому складатиме 336,4 млн. грн., що становить 155,7% до   рівня 2016 року. 

   Заборгованість по виплаті заробітної плати на економічно активних підприємствах станом на 01.01.2018 склала  1987,4 тис. грн. (Оріхівський РЕМ),       що становить 263,3% до відповідного періоду попереднього року.

 

12. Стан ринку праці

Станом на 01.01.2017 року наявне населення району становило 45,76 тисяч громадян. В результаті міграційного та природного рухів протягом 11 місяців 2017 року середня чисельність наявного населення району зменшилась на 486 осіб і становить 45,275 тисяч осіб.  

          Соціально-економічна ситуація, що склалася в районі,  впливає на рівень зайнятості населення. Протягом 2017 року на обліку в районному Центрі зайнятості населення  перебувало 2137 осіб, що на 241 чоловік менше у порівнянні з попереднім роком, з яких 720  працевлаштовано. Пройшли професійне навчання та підвищення кваліфікації 248 безробітних. На громадських роботах та роботах тимчасового характеру працювало 333 безробітних, профорієнтаційними заходами охоплено 2112 безробітних.

Станом на 01.01.2017 року на обліку в Оріхівському районному центрі зайнятості перебувало 723 безробітніх. Кількість безробітних на 01.01.2018 – 665 чоловік, або 92% до відповідного періоду минулого року.

 Протягом звітного періоду  допомогу по безробіттю отримувало 1640 безробітних. Середній розмір допомоги по безробіттю у   2017 році склав 1812,97 грн.

 

13. Малий та середній бізнес

За підсумками минулого року  в районі здійснює підприємницьку діяльність 297 малих підприємств, на яких працює 1154 найманих робітника, та 11 підприємств середнього бізнесу, де працює 1221 найманий працівник.  В загальній кількості суб’єктів господарювання малі підприємства займають 97,1%. На 10 тисяч осіб наявного населення припадає 72 малих та 2 середніх підприємства. Очікується, що рівень заробітної плати  в 2017 році складатиме на малих підприємствах 3838,8 грн., середніх – 3841,4 грн., що на 49,4 та 13,4%  більше рівня попереднього року. При цьому фонд оплати праці на малих підприємствах складатиме 44,3 млн. грн., на середніх підприємствах – 46,9 млн. грн.  В 2018 році  при середній заробітній платі в розмірі 4384,6 грн. для 1,17 тисяч працюючих в сфері малого бізнесу  фонд оплати праці складе 52,3 млн. грн., що  на 18 % більше  очікуваної суми за поточний рік. На середніх підприємствах   при чисельності найманих працівників 1,221 тисяч осіб та розмірі середньомісячної заробітної плати   в 4471,7 грн. річний фонд оплати праці складатиме 54,6 млн. грн., або 116,3% до очікуваного результату цього року.

   Чисельність зареєстрованих фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), які стоять на обліку в податковій службі, становить   1790 осіб, що на 0,2 % більше рівня     попереднього року.

 В ході виконання основних напрямів і завдань Комплексної програми розвитку малого підприємництва в Оріхівському районі на 2016-2017 роки  продовжує роботу районна Координаційна рада з питань розвитку малого підприємництва. В 2017 році заходи зазначеної програми за рахунок районного бюджету не фінансувалися.

Згідно розпорядження голови райдержадміністрації від 27.12.2013 № 446 створено Центр  надання адміністративних послуг при райдержадміністрації (далі - ЦНАП). На сьогодні в Центрі  працює 2 адміністратора, які надають 31 адмінпослугу. Протягом 2017 року  до  ЦНАПу  звернулось 5305 суб’єктів звернення, яким було надано  5085  послуг.

В рамках реалізації завдань та заходів Програми, з метою впорядкування нормативно-правової діяльності райдержадміністрацією здійснюються заходи щодо забезпечення реалізації державної регуляторної політики в Оріхівському районі.

Прийняття регуляторних актів здійснювалось на підставі затвердженого 12.12.2016 Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів райдержадміністрації на 2017 рік.  Протягом 2017 року райдержадміністрацією регуляторні акти не приймалися, відстеження результативності регуляторних актів відповідно до плану не передбачалось.

В рамках реалізації заходів районної Комплексної програми розвитку малого і середнього підприємництва на 2017-2018 роки, з метою покращення матеріально - технічного забезпечення Центру надання адміністративних послуг на 2017 рік з районного бюджету було виділено 10 тис. грн.  Станом на 01.01.2018  кошти районного бюджету не використовувалися.

 

14. Освіта

На території Оріхівського району створено п’ять об’єднаних територіальних громад: Преображенська, Комишуваська, Таврійська, Малотокмачанська, Оріхівська, у зв’язку з цим зазнають змін заклади освіти. Зокрема, в трьох громадах заклади освіти змінили свій статус. Створено освітні округи, опорні школи: «НВК «Основа» Преображенської сільської ради, «НВК «Перспектива» Таврійської сільської ради, «НВК «Джерело» Комишуваської селищної ради.

На початок 2017-2018 навчального року мережа загальноосвітніх навчальних закладів налічує 24 навчальних заклади, у яких навчається 4237 учнів з денною формою навчання і 110 учнів - вечірньою (КЗ «Малотокмачанська ЗОШ І-ІІІ ступенів» - 38 учнів, КЗ «Оріхівський НВК № 2 імені академіка В.А. Лазаряна» - 72).

Середня наповнюваність класів у Оріхівському районі становить 18 учнів, Комишуваській ОТГ - 13,7, Преображенській - 15,8, Малотокмачанській - 19,4, Таврійській - 13,4.

Усі діти шкільного віку охоплені різними формами навчання.

З метою здобуття учнями загальної середньої освіти, з урахуванням їх стану здоров’я, індивідуальною формою навчання охоплено 125 учнів загальноосвітніх навчальних закладів Оріхівського району.

         Діти з особливими освітніми потребами відповідно до заяв батьків та рекомендацій ПМПК навчаються на індивідуальній формі навчання.

Відкрито інклюзивні класи у КЗ «НВК «Джерело» Комишуваської селищної ради - 1 клас, КЗ «НВК «Основа» Преображенської сільскої ради - 1 клас, КЗ «Оріхівський НВК № 2 імені академіка В.А. Лазаряна» - 3 і 6 класи.   Для забезпечення рівного доступу до якісної освіти в районі створюються належні умови для безпечного, регулярного і безоплатного перевезення учнів та педагогічних працівників. Підвезення учнів здійснюється відповідно до районної програми «Шкільний автобус», згідно з якою два шкільних автобуси підвозять учнів та педагогічних працівників до трьох загальноосвітніх навчальних закладів: КЗ «Нестерянська СР ЗОШ І-ІІІ ступенів», КЗ «Оріхівська гімназія № 1 «Сузір’я», КЗ «Оріхівська ЗОШ І-ІІ ступенів № 5».

 

         В районі функціонують 23 комунальні дошкільні навчальні заклади з них: 20 постійно-діючих, в тому числі (4 - НВК «Школа-дитсадок»), 3 сезонні дошкільні заклади.   Всього у дошкільних закладах виховується 1503 дитини.

Створено умови для охоплення дошкільною освітою 86 % дітей від 1 до 6 років, повного залучення дітей п’ятирічного віку до систематичного навчання у дошкільних навчальних закладах і підготовки до успішного шкільного навчання.

15 дошкільних закладів оснащені комп’ютерною технікою та підключені до мережі Internet.

Методичний супровід освітньо-виховної роботи дошкільного закладу   направлений на удосконалення якості педагогічного процесу шляхом упровадження інноваційних технологій, використання інтерактивних методів та прийомів в практику роботи з дітьми дошкільного віку.

Вихователі дошкільних закладів протягом року були активними учасниками районних семінарів, семінарів-практикумів, методичних об’єднань, конкурсів, фестивалів.

З 1 вересня 2017 року створена інклюзивна група у дошкільному підрозділі «Ромашка» КЗ «НВК « Основа» Преображенської сільської ради. У дошкільних навчальних закладах «Сонечко» і «Калинка» працюють санаторні групи.

В дошкільних навчальних закладах району встановлено програмне забезпечення «КУРС: Дошкілля», яке дозволяє сформувати базу дошкільних навчальних закладів та інтегрувати її у загальну районну освітню мережу. Подача в електронному вигляді заяви забезпечує попередню реєстрацію дитини в електронній черзі з визначенням дати постановки на облік, яка є основою формування черговості.

У системі освіти району функціонують: Оріхівський, Комишуваський будинки дитячої творчості та Оріхівська дитячо-юнацька спортивна школа. У 2017 році відвідувачів закладів позашкільної освіти становило 1351 дитина.

 

15. Охорона здоров’я

Послуги первинної медицини населенню району надають 3 Центри первинної медико-санітарної допомоги ( Оріхівський, Комишуваський та Преображенський), які передані у комунальну власність об’єднаних територіальних громад

КЗ «ЦПМСД» Оріхівської міської ради має 7 структурних підрозділів, а саме: 5 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 2 фельдшерських пункти. Кількість медичного персоналу, який працює на засадах сімейної медицини – 92 чол., у тому числі: лікарів – 22.  Загальна чисельність населення, що обслуговувалося підрозділами Центру  у 2017 році – 27 088 чоловік, із них дітей – 4 786 чоловік. 

Загальна кількість медичних закладів, які підпорядковуються КЗ «ЦПМСД» КСР на території Комишуваської ОТГ становить 9 одиниць, у т.ч.: 5 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 4 фельдшерських пункти. Кількість медичного персоналу на 01.01.2018 – 100 чоловік, у т. ч. 17  - лікарів. Загальна кількість населення, яке обслуговується «ЦПМСД» КСР становить 17797 чоловік

 До складу КЗ «ЦПМСД» Преображенської с/р  входять 3 амбулаторії та 4 фельдшерських пункти. З 2 січня 2018 року  в структуру закладу ввійшли Малотокмачанська АЗПСМ та Білогір’ївський ФП. Загальна кількість медперсоналу 47 чоловік, у т.ч. –лікарі-8. Загальна кількість населення, яке обслуговується Преображенським КЗ «ЦПМСД» - 9384 чоловіка.

   КЗ «Оріхівська центральна районна лікарня» підпорядкована Оріхівській районній раді. До складу закладу входить 7 стаціонарних відділень та два поліклінічних відділення в м.  Оріхові та смт Комишуваха.

Станом на 01.01.2018 оптимізований ліжковий фонд становить 202 одиниці. Показник забезпеченості ліжками становить 43,9 на 10 тисяч населення. Обсяг діяльності стаціонарів лікарні розраховується в ліжко-днях, при плані 67430 ліжко-днів на 2017 рік стаціонарними відділеннями фактично забезпечено 69993 ліжко-дня, що становить 103,8% до планового показника.  Число лікарських відвідувань поліклінічних відділень за 2017 рік становить 212500 при плані – 199767 відвідувань, або 106,4%.

          За даними статистики на 01.12. 2017 року в районі народилося 360 малюків, що на 53 малюка менше відповідного  показника    попереднього року. Загальна смертність населення району за звітний період становить 749 осіб, що на рівні  показника за відповідний період 2016 року.

 З метою забезпечення належного медичного обслуговування, зниження захворюваності серед населення району заклади охорони здоров’я району  здійснюють свою діяльність в рамках  реалізації заходів 7  районних цільових програм. Фактичні витрати      по зазначених програмах за підсумками 2017 року становили  1192,05 тис. грн.

В 2017 році в галузі охорони здоров’я було заплановано за рахунок коштів державного, районного, селищного та сільських бюджетів здійснити капітальні  видатки на суму 1980,0 тис. грн., з яких 155,13 тис. грн. становлять кошти районного бюджету (ремонтні роботи операційних блоків хірургічного та гінекологічного відділень, встановлення вентиляційної системи операційного блоку хірургічного відділення, придбання медичного обладнання,  виготовлення кошторисів та інше).

 

16. Культура

 

До мережі закладів культури входять    58 закладів культури, в тому числі 25 клубних установ, 29 бібліотек,   3 дитячі музичні  школи та художнє відділення Оріхівської дитячої музичної школи, краєзнавчий музей. Крім цього в районі функціонує  8 «народних» та 3 зразкових аматорських колективи, діє 128 клубних формувань.

Протягом 2017 цього року в клубних закладах проведено 2068 масових заходів, що на рівні попередньго року. 

В районі забезпечено доступність позашкільної освіти, яка представлена  3 дитячими музичними школами та художнім відділенням Оріхівської ДМШ. Контингент  учнів музичних шкіл становить 273 учні.

В Оріхівському районному краєзнавчому музеї в 2016 році було організовано 10 тимчасових виставок, проведено 80 екскурсій для 9,0 тисячі відвідувачів.

Книжковий фонд бібліотек району становить 293,0 тис. примірників.    За підсумками року в бібліотеках району зареєстровано 17100 читачів, 112575 відвідувачів інтернет – центрів 4-х бібліотек району.  

На території Оріхівського району на державному обліку знаходяться 296 пам’яток (223 - археології, 68 - історії, 1 - монументального мистецтва, 4 - архітектури та містобудування).

  Розвиток культури, збереження історичної і культурної  спадщини в районі здійснюється  в рамках виконання заходів, визначених Програмою охорони земель історико-культурного призначення Оріхівського району на 2013-2017 роки, затвердженою рішенням районної ради  від 12.04.2013 № 8, та  Програмою розвитку культури Оріхівського району на 2013-2017 роки, яка затверджена рішенням районної ради від 27.06.2013 № 8, на виконання заходів якої у 2017 році було витрачено 110,0 тис. грн. районного бюджету.

В 2017 році за кошти субвенції з державного бюджету за умови співфінансування з місцевих бюджетів проведено капітальний ремонт даху Комишуваського будинку культури на загальну суму 712,8 тис. грн. та капітальний ремонт Копанівського сільського клубу на суму 288,4 тис. грн.

 

17. Екологія

Станом на 01.01.2017 року на території 13 місцевих рад району розташовано 25 об’єктів природо-заповідного фонду, загальна площа яких  становить  2239,9 га або 1,4% від загальної площі району. Із загальної кількості об’єктів 6  знаходяться у віданні ДП «Василівське лісове господарство», інші 19 – місцевих рад.

Обсяг викидів в атмосферне повітря зумовлюється господарською діяльністю підприємств району  та автотранспортом.

На території району 14 підприємств звітують про наявність стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря, в тому числі    ПАТ «Оріхівський хлібокомбінат», ДП   « Підприємство Оріхівської виправної колонії № 88», ТОВ «Укрлан», ТОВ «Оптімус плюс», ТОВ «Транснафта», ЦПМСДА, АЗС №1, ТОВ «Цяп»   та інші.

Негативно впливають  на стан повітряного басейну викиди забруднюючих речовин від автотранспорту.

На початок 2017 року на рахунках місцевих рад  залишалось 451,729  тис. грн. надходжень за забруднення навколишнього природного середовища. Протягом поточного року до бюджетів місцевих рад району надійшло  50,0 тис. грн.

Рішенням сесії обласної ради від  06.04.2017 № 37   в 2017 році передбачено  направити надходження за забруднення навколишнього природного середовища на  реалізацію природоохоронних заходів на загальну суму 361,089  тис. грн.  Кошти  місцевих екофондів у 2017 році у сумі 359 тис. грн. (99,4% від передбачених) були використані на реконструкцію зовнішньої мережі каналізації в с. Мирне - 341 тис. грн. та  на озеленення населених пунктів - 20,060 тис. грн., а саме:  м. Оріхів  - 18,000 тис. грн., та населені пункти Оріхівського району (сіл  Вільнянка,  Микільське,   Омельник,   Новоселівка).   Інші території, у зв’язку із незначними надходженнями, накопичують кошти на цільових фондах охорони навколишнього природного середовища.  

З урахуванням планових надходжень та видатків на реалізацію природоохоронних заходів станом на 01.01.2018 на рахунках місцевих рад  залишиться 140,64  тис. грн.

З обласного екофонду на 2017 рік було заплановано понад 8 млн. грн. для реалізації 8 проектів, із яких 3 стосується очисних споруд м. Оріхова, два – розробки ПКД для очисних споруд КУ «Таврійського будиноку інвалідів «ЗОР» і 3 проекти - придбання машин для збору та транспортування  побутових відходів. Замовниками щодо вказаних  проектів виступає  Управління капітального будівництва облдержадміністрації, Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації та Департамент житлово-комунального господарства та будівництва облдержадміністрації.

Завдяки реалізації цих проектів придбано асенізаторську  машину  для КП «Малотокмачанське (кошти обласного екофонду - 810,000 тис. грн., кошти сільської ради -   385,2 тис. грн.); машини для збору, транспортування та складування твердих побутових відходів для Оріхівської міської та Комишуваської селищної рад вартістю відповідно 1700,0 і 2160,0 тис. грн. (100%  кошти обласного фонду ОНПС).   

Зазначеним вище рішенням виділені кошти з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на 7 об’єктів природно-заповідного фонду району (розробка проекту землеустрою з організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду) в сумі 397,728 тис. грн. Замовником даного заходу є Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації. Протягом 2017 року  фінансування заходів щодо природно - заповідного фонду не  здійснювалось. Рішенням сесії облради від 30.11.2017 №37 ці заходи заплановано на 2018 рік (482,826 тис. грн).

 

18. Основні  проблемні питання

соціально-економічного розвитку району

 

          Основною метою розвитку Оріхівського району є забезпечення стабільності в економіці району, соціальних гарантій, насамперед, зайнятість  населення, повнота та своєчасність виплати заробітної плати.

         Досягнення цієї мети у контексті реалізації Програми економічного та соціального розвитку Оріхівського району на 2018 рік потребує вирішення найважливіших проблемних питань соціально-економічного розвитку завдяки  підтримки обласної державної адміністрації, центральних органів виконавчої влади шляхом залучення бюджетних коштів та інших джерел фінансування на територіях Оріхівської,  Комишуваської, Преображенської, Таврійської та Малотокмачанської   територіальних громад, а саме:

         - водопостачання населених пунктів району шляхом будівництва та реконструкції систем господарсько-питного водопостачання;

         - відновлення систем водовідведення населених пунктів району;

         - впровадження   енергоефективних заходів з метою економії бюджетних коштів;

         - проведення капітального та поточного ремонту доріг комунальної власності;

         - збереження соціальної інфраструктури району шляхом проведення капітальних ремонтів та реконструкції об’єктів культури, охорони здоров'я та освіти.

         Для вирішення проблемних питань на території громад району щорічно визначається перелік  першочергових проектів.

 

 

 Паспорт району оновлений на підставі матеоіалів, поданих Оріхівською районною державною адміністрацією у квітні 2018 року